آموزش فتوشاپ: ترکیب تصاویر ، تغییر نقطه مرجع شکل

فتوشاپ

11-113892_photoshop-logo-png-pic-adobe-photoshop

تغییر نقطه ی مرجع تغییر شکل

فتوشاپ

بیشتر ابزارهای تغییر شکل ، مبتنی بر نقطه ای با عنوان نقطه ی مرجع انجام وظیفه می کنند. مثلا چرخش همیشه حول نقطه ی مرجع صورت می پذیرد ، معکوس سازی نسبت به این نقطه انجام می شود و…

برای نمونه ، در تصویر زیر عکس را نمایش می دهد که حول نقطه ی مرجع پیش فرض خود در حال چرخش است . این نقطه دقیقا روی مرکز ثقل عکس قرار دارد،

Screenshot (3964)

اما در تصویر ، عکس پیشین را در حالتی نمایش می دهد که چرخش آن دور نقطه ی مرجع جدید در حال انجام می باشد ; در این مورد ، نقطه ی مرجع به گوشه ی پایین و سمت چپ عکس منتقل شده است.

Screenshot (3965)

در حالت پیش فرض ، نقطه ی مرجع نمایش داده نمی شود ، اما برای مشاهده و حتی تغییر آن (هنگامی که ابزار Free Transform در حال اجراست ) می توانید گزینه ی Toggle reference point را در نوار تنظیمات اختیاری برنامه فعال کنید (تصویر زیر) پس از انجام این کار می توانید در صحنه روی نقطه ی مرجع کلیک کنید و آن را به موقعیتی جدید بکشید.

Screenshot (3966)

ترکیب تصاویر

پس از این که دو یا چند تصویر را روی هم قرار دادید ، اولین چیزی که آموختن آن مهم است ، چگونگی نمایش آنهاست . این که قرار گیری یک تصویر بر روی تصویر ی دیگر به چه صورتی نمایش داده می شود ، نتیجه ی عملکرد ابزار Blending mode یا همان وضعیت ترکیب تصاویر است . تصویر زیر حاصل ترکیب رنگ ها را در یک نگاه به نمایش گذاشته است.

Blending mode

در این تمرین با چگونگی ترکیب تصاویر و همچنین انواع آشنا می گردید.

1 . دستور File > open را اجرا کنید، وسپس سند خود را باز کنید

2 . در تابلوی Layers به کرکره ی Set the blending mode for the layer مراجعه کنید.(شماره 1 در تصویر)

3.  کرکره ی Set the blending mode for the layer را باز کنید. این  کرکره در حالت پیش فرض گزینه ی Normal حالت معمولی ترکیب دو تصویر با یک دیگر است (شماره 1 در تصویر)

Screenshot (3967)

4.  وضعیت ترکیب Darken را انتخاب کنید (شماره 2 تصویر ) و نتیجه ی کار خود را در صحنه ببینید. توجه داشته باشید که با گذر مکان نما از روی حالات مختلف ترکیب ، پیش نمایشی از آنها نیز در صحنه قابل مشاهده است.

برای مطالعه

آموزش رایگان ترفند های فتوشاپ 2021

 

5 . جلوی کرکره ی Set the blending mode for the layer فلیدی با عنوان Opacity قرار دارد که در حالت پیش فرض مقدار 100% را در خود جای داده است (شماره 3 در تصویر ) این مقدار در صد تیرگی (وضعیت ترکیب ) است. هرچه این مقدار را کمتر کنید ، ترکیب انتخاب شده شفاف تر و تصویر یا لایه ی منتخب غیر قابل مشاهده تر می شود . شما این مقدار را به 50 کاهش بدهید و نتیجه را در صحنه مشاهده کنید.

6 . تمام وضعیت های ترکیب را یک به یک آزمایش کنید . هربار پیش نمایشی از عملکرد وضعیت های ترکیب منتخب را نیز در صحنه خواهید دید . وضعیت های ترکیب تصاویر در شرایط مختلف متفاوت اند و چیزی بیشتر از گزینه های نمایش داده در نمای سمت راست تصویر بالا می باشند. جدول زیر ترکیب تصویر را نشان می دهد.

Blending mode
نکته:

با استفاده از کلید های میانبر ++(Shift) و- + (Shift) می توانید بین حالت های مختلف ترکیب تصاویر جابه جا شوید. جدول در بردارنده ی کلیدهای میانبر حالت های مختلف ترکیب تصاویر است به بیان دیگر بدون مراجعه به کرکره ی (Set the blending mode for the layer) و فقط با فشردن کلیدهای اشاره شده می توانید وضعیت ترکیب مورد نظر خود را برای تصاویر لحاظ کنید.

نکته:

وقتی که در حالت پیش فرض و معمولی درون Photoshop قرار دارید(مانند آن که ابزاری مثل Move فعال است)با تایپ عدد دلخواه ، مقدار Opacity تغییر می یابد . به بیان دیگر ، معمولا برای تغییر مقدار opacity نیازی به مراجعه به فلید یادشده ندارید.

7 . کلید های میانبر(Ctrl+F4) یا (Ctrl+w) را فشار بدهید و یا دستور (File>Close) را اجرا کنید و سپس بدون ذخیره سازی سند خارج شوید.

 

برگرفته از :

خود آموز تصویری (Adobe photoshop)2022

مولف: علی محمودی

 

پاسخ به سوال دوستان :

شاید تاکنون به این فکر کرده باشین که چرا باید برای کسب و کار خود وبسایت داشته باشین ؟

دلیل اینکه می‌گوییم باید سایت داشته باشید این آمار است. توجه کنید که ۸۱٪ از افراد قبل از

تصمیم گیری در مورد خرید و فروش در یک کسب وکار یا خدمات، در اینترنت تحقیق می کنند.

یعنی ۲۵.۹۲ میلیون نفر هستند که مشاغل را به صورت آنلاین جستجو می کنند. با این وجود ۴۶% کسب و کارها فکر می‌کنند نیاز به وب سایت ندارند.

توجه داشته باشید که جهان به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و نداشتن وب سایت

برای یک شرکت یا هر کسب و کاری، به منزلۀ جا ماندن از گردونۀ روزگار است.

برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در شرکت آراز پردازش در ارتباط باشید

آدرس ایمیل:  info@arazpardazesh.com

اینستاگرام شرکت:   https://instagram.com/araz_pardazesh_kla

تماس با ما:     https://arazpardazesh.com/contact

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + سه =