شاخص کلان اقتصادی ( تولید ناخالص ملی)

گفتمان اقتصادی

شاخص کلان اقتصادی ( تولید ناخالص ملی)

مقدمه

سلام دوستان گرامی امروز در گفتمان اقتصادی قصد داریم در مورد تولید ناخالص ملی بحث کنیم لطفا با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با مفاهیم پایه و اولیه ی اقتصادی

بررسی ساختار بازار عرضه و تقاضا

شاخص کلان اقتصادی (تولید ناخالص داخلی)


تعریف تولید ناخالص ملی

gnp

تولید ناخالص ملی یک معیار برای اندازه‌گیری خروجی اقتصادی یک کشور است.

معنای این واژه عبارت است از مجموع ارزش پولی کالاها و خدمات نهایی تولید شده در یک سال مشخص با استفاده از عوامل تولیدی که متعلق به شهروندان یک کشور می باشد.
(منظور از کالاها و خدمات نهایی نیز آن دسته از کالاها یا خدماتی است که به مصرف کننده نهایی فروخته می شود. یا به هر طریق دیگر به دست او می رسد.)

بر این اساس تولید ناخالص ملی عبارت است از.: ارزش پولی مجموع کالاها و خدمات نهایی تولید شده در داخل یک کشور در یک سال مشخص (تولید ناخالص داخلی) منهای ارزش پولی کالا و خدمات تولید شده در داخل توسط خارجی ها .به اضافه ارزش پولی کالا و خدمات تولید شده توسط شهروندان آن کشور در سایر کشورهای خارجی.

بنابراین، اگر شهروندان یک کشور از سرمایه گذاری خود در خارج درآمد بیشتری از آنچه خارجی ها از سرمایه گذاری های خود در آن کشور به دست می آورند، کسب کنند. تولید ناخالص ملی آنها بیشتر از تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

در طرف مقابل . اگر شهروندان این کشور از سرمایه گذاری های خارجی خود درآمد کمتری از آنچه خارجی ها از سرمایه گذاری در کشور آنها به دست می آورند، کسب کنند. تولید ناخالص ملی آن کشور از تولید ناخالص داخلی آن کمتر خواهد بود. همچنین از تقسیم رقم تولید ناخالص ملی بر تعداد جمعیت کشور تولید ملی سرانه به دست می آید.

نکته :

محاسبه کالاها و خدمات نهایی در ارزیابی تولید ناخالص ملی. به منظور پرهیز از دوبار محاسبه شدن برخی کالاها یا خدمات در کل تولید ناخالص ملی است.

همانند ارزش فولادی که به شرکت خودروسازی فروخته می شود.

به طور جداگانه در مجموع تولید ناخالص ملی محاسبه نمی شود. چرا که ارزش آن هنگام فروش خودرو در قیمت نهایی آن محاسبه می گردد.

یک نمونه از تولید ناخالص ملی چیست؟

کشوری را در نظر بگیرید که تولید ناخالص ملی دارد و از تولید ناخالص داخلی خود فراتر می‌رود. این نشان می‌دهد که شهروندان، کسب و کارها و شرکت‌های آن از طریق عملیات‌های خارج از کشور جریان خالص به کشور را فراهم می‌کنند. در نتیجه، این تولید ناخالص ملی بالاتر ممکن است نشان دهد که یک کشور عملیات مالی بین‌المللی، تجارت یا تولید خود را افزایش می‌دهد.

تفاوت بین تولید ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی چیست؟

GDP-and-GNP

واژه تولید ناخالص ملی هم از لحاظ نظری و هم از لحاظ عملی با واژه “تولید ناخالص داخلی” ارتباط نزدیک دارد. البته این دو واژه با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

اختلاف آنها از آنجا ناشی می شود که در هر زمان تعدادی از شرکت هایی که در مالکیت خارجی هاست. در داخل یک کشور به تولید کالا و خدمات مشغولند و در طرف مقابل شرکت هایی که در مالکیت اتباع آن کشور هستند. و یا شهروندان آن کشور در سایر کشورها به تولید کالا و خدمات می پردازند.

تولید ناخالص ملی، تولید شهروندان خود را هم در داخل و هم در خارج از مرزهای خود در نظر می‌گیرد. سپس این رقم، درآمد کسب‌شده توسط ساکنان خارجی در داخل کشور را کاهش می‌دهد. در مقابل، تولید ناخالص داخلی، تولید کالاها و خدمات ایجاد شده در مرزهای یک کشور را هم شهروندان و هم ساکنان خارجی اندازه‌گیری می‌کند.

برگرفته از سایت های :

investopedia.com

hamshahrionline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سیزده =