پنالتی شدن سایت چیست؟ دلایل پنالتی شدن و رفع آن

آموزش وبسایت, امنیت

پنالتی شدن سایت چیست؟ دلایل پنالتی شدن و رفع آن

مقدمه

برای رسیدن به صفحات اول در نتایج جستجوی Google باید کارهای زیادی کرد. و نکات مختلفی را در مبحث سئو و بهینهسازی سایت رعایت کرد.

پنالتی شدن سایت توسط گوگل یکی از دغدغه های هر سئوکار یا وبمستری می باشد. هر کسب و کاری که در دنیای وب و خصوصاً در موتور جستجوی گوگل فعالیت دارد، دائماً بفکر بهبود رتبه خود در میان نتایج این موتورجستجو و حفظ جایگاه خود است.

در این مقاله به تعریف پنالتی شدن سایت توسط گوگل ، بررسی انواع وچگونگی رخ دادن پنالتی گوگل ، دلایل و راه های رفع آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

10 نکته کاربردی برای بهبود تجربه کاربری در وبسایت

نکات طلایی در مورد امنیت سایت

راهکارهای غیرمعمولی وجود دارند که برخلاف راهکارهای رایج عمل میکنند. این راه و روشها از نظر گوگل ممنوع بوده و جزو لیست سیاه آن به حساب میآیند. به همین دلیل، این موتور جستجو سایتهایی که از قوانین سرپیچی کنند و سراغ راه و روشهای غیرقانونی بروند را جریمه میکند.

گوگل پنالتی چیست؟

prevent-fix-google-penalty-stamp-black-hat-traffic

جریمه شدن یک سایت توسط گوگل را پنالتی گوگل تعریف کرده اند که این جریمه به علت استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه و فعالیت های اسپم و اشتباه در سئوی سایت می باشد. به عبارت دیگر استفاده از روش های غیرقانونی (از دید گوگل) برای بهبود سریع رتبه سایت در میان نتایج گوگل سبب پنالتی شدن سایت توسط گوگل می شود.

گوگل در نقش یک داور اختیاراتی دارد که میتواند در صورت مشاهده نقض هرگونه قوانین توسط هر وبسایتی، با توجه به نوع و مقدار آن نقض قانون. وبسایت خاطی را با جریمههای مشخص شده تنبیه کند. در زمین فوتبال، داورها از کمکداورها و ابزارهایی مثل کمکداور ویدئویی یا همان VAR استفاده میکنند. گوگل نیز دستیارهایی از جمله رباتها و خزندگانش را دارد تا به او در روند قضاوت در مقابل وبسایتها کمک کنند.

حالا این راه و روشهای غیرقانونی دقیقاً مثل ویروسهای کامپیوتری در کل دنیا نشر پیدا کردهاند. و دسترسی به خیلی از آنها برای وبمسترهای معمولی فراهم شده است. به همین خاطر Google حساسیتهای خود را بیشتر کرده و فیلترهای به مراتب بیشتری برای پیدا کردن و جریمه کردن این افراد به کار برده است. این مسئله یعنی شما به عنوان یک صاحب سایت و کسبوکار اینترنتی، حتی اگر ندانید و قصد استفاده از چنین روشهایی را هم نداشته باشید. باز هم در خطر جریمه شدن به خاطر استفاده از این راهکارهای غیرقانونی هستید.

جریمه و پنالتی شدن سایت توسط گوگل به چند صورت رخ می دهد:

  • حذف کامل سایت از میان نتایج گوگل :

در این حالت سایت به طور کلی از میان نتایج گوگل حذف می شود.

  • حذف صفحه خاصی از سایت از میان نتایج گوگل

عموماً این صفحه برای کلمه کلیدی خاصی بهینه شده است و به محض پنالتی شدن سایت توسط گوگل ، این صفحه از میان نتایج گوگل حذف می شود.

  • کاهش رتبه صفحه خاصی از سایت به نتایج و صفحات انتهایی جستجوی گوگل

تشخیص پنالتی سایت توسط گوگل

پنالتی شدن سایت توسط گوگل به 2 حالت انجام می شود :

  • پنالتی دستی (Manual Penalty) : در این حالت گوگل پیغامی مبنی بر جریمه و پنالتی شدن سایت را در ابزار سرچ کنسول (وبمستر تولز) نمایش می دهد. که این پیغام برای ادمین سایت در قسمت Search Traffic >>> Manual Actions سرچ کنسول قابل مشاهده است. در پنالتی دستی ، سایت شما به صورت دستی توسط گوگل جریمه شده است. و برای رفع آن (که گاهاً بسیار زمانبر و سخت است) می بایست دلیل جریمه شدن را رفع کرده. و در ادامه درخواست بازبینی مجدد سایت را به گوگل ارسال کنید.
  • پنالتی الگوریتمی (Algorithmic penalty) : در این نوع از جریمه شدن توسط گوگل، خبری از ارسال پیغام توسط گوگل و اطلاع رسانی وجود ندارد. حذف یک صفحه خاص از سایت ، کاهش رتبه و کاهش ترافیک ورودی تمام سایت و یا یک صفحه خاص ، از نشانه های پنالتی الگوریتمی است. دلیل این نوع از جریمه شدن نیز عموماً بروزرسانی الگوریتم های گوگل است. و این جریمه نیز توسط الگوریتم ها انجام می شود. تشخیص رخ دادن این نوع اندکی سخت است و نیاز به تخصص و بررسی عوامل مختلفی دارد. برای تشخیص این مورد، می توانید به گوگل آنالیتیکس سایت خود مراجعه و ترافیک ورودی سایت خود را بررسی کنید

پنالتی الگوریتمی عواقبی مانند کاهش رتبه تمامی صفحات سایت، کاهش رتبه یک یا چند صفحه خاص و کاهش رتبه یک یا چند صفحه خاص تنها برای یک یا چند کلمه کلیدی دارد.

دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل:

خریدن بک لینک : یکی از مهمترین دلایل پنالتی شدن سایت ، مخصوصاً پنالتی دستی ، خرید بک لینک است. برخی از کارشناسان سئو معتقدند که سیستم pagerank منسوخ نشده است. و گوگل برای جلوگیری از خریدوفروش بک لینک ، اینگونه اعلام کرده است که پیج رنک را حذف کرده است. باید گفت که گوگل به شدت با این کار مخالف است.

و الگوریتم های خود را به طور مداوم برای تشخیص این موضوع و مقابله با آن بروزرسانی می کند. آنچه که در رابطه با لینک دهی سایت ها مدنظر گوگل است، ایجاد طبیعی لینک ها توسط کاربران در بستر وب است.

تبادل لینک : این مورد نیز مانند خرید بک لینک ، یکی از مواردی است که گوگل به شدت با آن مخالف است.

ایجاد بک لینک تنها با یک کلمه کلیدی (Anchor Text یکسان ) و ارجاع تمامی آن ها به صفحه اصلی یا یا صفحه خاص .  این مورد یکی از موارد مشخص کننده برای گوگل در تشخیص ایجاد لینک ها به صورت غیرطبیعی است. بررسی موارد مرتبط با کیفیت بک لینک ها بر عهده الگوریتم پنگوئن گوگل است.

مطالب کپی و تکراری از دیگر سایت ها (Duplicate Content) که این مورد و فاکتورهای مرتبط با محتوای سایت توسط الگوریتم پاندای گوگل بررسی می شود. اگر چه استفاده از محتوای تکراری به صورت مستقیم سبب پنالتی نخواهد شد. اما افت رتبه سایت را در پی خواهد داشت.

افزایش تعداد صفحات 404 در سایت

بک لینک گیری از صفحات مزرعه لینک و اسپم

استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی در محتوای یک صفحه (Keyword Stuffing)

بک لینک های ایجاد شده توسط رقبا جهت تخریب سایت

قرارداشتن پاپ آپ در سایت

استفاده بیش از حد از تگ H1

تغییر فاکتورهای مدنظر الگوریتم های گوگل

هک شدن سایت و مسائل امنیتی مرتبط با سایت

سرعت لودشدن بسیار پایین سایت

وجود خطاهای متعدد ساختار کدنویسی سایت

استفاده از ریدایرکت های غیراصولی

انجام کلوکینگ (Cloaking) در سایت – ایجاد تفاوت در محتوایی که کاربر و ربات مشاهده می کنند را کلوکینگ می گویند.

قراردادن لینک ها و محتوای مخفی در سایت

صفحات مملو از لینک

رعایت نکردن نسبت متن به کد متعارف

ریسپانسیو نبودن ساختار سایت

وجود لینک های شکسته بسیار زیاد در محتوای سایت

لینک دهی متعدد در فوتر و سایدبار سایت

در دسترس نبودن سایت به مدت طولانی

Follow بودن تمامی لینک های ارجاع داده شده به سایت

استفاده از متاتگ های تکراری

قراردادن محتوا به صورت رباتیک و خودکار

عدم بروزرسانی سایت بر اساس فاکتورهای مدنظر گوگل

قرارداشتن بک لینک در صفحه غیرمرتبط

قرارداشتن بک لینک فارسی در صفحه ای با زبان انگلیسی و غیره

ایجاد بک لینک های بسیار زیاد در مدت زمان کوتاه

اشتباه وبمستر در محدودکردن ربات های گوگل برای بررسی سایت

راه های رفع پنالتی شدن سایت توسط گوگل :

برای رفع پنالتی شدن سایت در گوگل ، روش های متعددی دارد که بر اساس دلیل و نوع پنالتی رخ داده ، یکی از روش ها را باید انتخاب کرد.

  • ارسال درخواست به گوگل جهت بازبینی سایت : این کار را تنها در زمانی می توانید انجام دهید که پنالتی دستی برای سایت شما اتفاق افتاده باشد. همانگونه که گفته شد، در پنالتی دستی ، گوگل پیغامی در سرچ کنسول به شما ارسال می کند. و دلیل پنالتی شدن سایت در این پیغام توضیح داده شده است. شما ابتدا باید مشکل مطرح شده در پیغام را رفع کرده. و سپس بر روی لینکی که در انتهای این پبغام وجود دارد کلیک کنید. در ادامه فرمی به شما نمایش داده می شود که باید آنرا به طور کامل و صادقانه تکمیل و ارسال کنید.
  • در پنالتی الگوریتمی ، دلیل و پیغامی برای شما از طرف گوگل ارسال نمی شود و تعیین دلیل و حتی رخ دادن پنالتی به عهده شما می باشد.

از مواردی که می تواند در یافتن دلیل پنالتی شدن سایت به شما کمک کند، بررسی الگوریتم های گوگل و تاریخ بروزرسانی آن ها است. در صورتیکه پس از بروزرسانی الگوریتم های گوگل ، متوجه کاهش رتبه سایت در میان نتایج گوگل شدید. می بایست این بروزرسانی را مورد بررسی قرار دهید و به رفع مشکل بوجود آمده برای سایت بپردازید.

برگرفته از :

bertina.ir

modirweb.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =