تعریف دیجیتال مارکتینگ و مباحث مرتبط با آن

کسب و کار

digital-marketing

 

عنوان مقاله :

تعریف دیجیتال مارکتینگ و مباحث مرتبط با آن

عناوین:
  • دیجیتال مارکتینگ چیست؟
  • آشنایی با بازاریابی دیجیتال
  • ملاحظات خاص
  • انواع کانال های دیجیتال مارکتینگ
  • چالش های دیجیتال مارکتینگ  
  • سئو در دیجیتال مارکتینگ چیست؟
  • بازاریابی اینترنتی چیست؟
  • چه مهارت هایی در دیجیتال مارکتینگ مورد نیاز است؟

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

digital-marketing_featured-image

اصطلاح بازاریابی دیجیتال به استفاده از کانال های دیجیتال برای بازاریابی محصولات و خدمات به منظور دستیابی به مشتریان اشاره دارد. این نوع بازاریابی شامل استفاده از وب سایت ها، دستگاه های تلفن همراه، رسانه های اجتماعی، موتورهای جستجو و سایر کانال های مشابه است. بازاریابی دیجیتال با ظهور اینترنت در دهه 1990 رایج شد.

بازاریابی دیجیتال شامل برخی از اصول مشابه با بازاریابی سنتی است و اغلب روشی جدید برای شرکت‌ها برای نزدیک شدن به مشتریان و درک رفتار آنها در نظر گرفته می‌شود. شرکت ها اغلب تکنیک های بازاریابی سنتی و دیجیتال را در استراتژی های خود ترکیب می کنند.

آشنایی با بازاریابی دیجیتال

و بازاریابی به هر فعالیتی اطلاق می شود که یک شرکت برای تبلیغ محصولات و خدمات خود و بهبود سهم بازار خود از آن استفاده می کند. برای موفقیت، بازاریابی به ترکیبی از هوش تبلیغاتی، فروش و توانایی ارائه کالا به کاربران نهایی نیاز دارد. این معمولاً توسط متخصصان یا بازاریابان خاصی انجام می شود که می توانند به صورت داخلی (برای شرکت ها) یا بیرونی با سایر شرکت های بازاریابی کار کنند.

به طور سنتی، شرکت ها بر بازاریابی از طریق چاپ، تلویزیون و رادیو متمرکز بودند. اگرچه این گزینه‌ها هنوز هم وجود دارند، اما ظهور اینترنت منجر به تغییر در نحوه دسترسی شرکت‌ها به مشتریان شد. در اینجا بود که بازاریابی دیجیتال وارد عمل شد. این شکل از بازاریابی شامل استفاده از وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، اپلیکیشن‌ها می‌شود – هر چیزی که بازاریابی را با بازخورد مشتری یا تعامل دو طرفه بین شرکت و مشتری در بر می‌گیرد.

برای مطالعه :

اصول بازاریابی در کسب و کار های کوچک

افزایش فناوری و روندهای جدیدتر، شرکت ها را مجبور کرد تا شیوه بازاریابی خود را تغییر دهند. ایمیل یک ابزار بازاریابی محبوب در روزهای اولیه بازاریابی دیجیتال بود. این تمرکز به موتورهای جستجو مانند نت اسکیپ معطوف شد، که به کسب و کارها اجازه می‌داد تا چیزهای کلیدی و برچسب‌گذاری کنند تا مورد توجه قرار گیرند. توسعه سایت‌های اشتراک‌گذاری مانند فیس‌بوک این امکان را برای شرکت‌ها فراهم کرد تا داده‌ها را برای رسیدگی به گرایش‌های مصرف‌کننده ردیابی کنند.

گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال اکنون این کار را برای شرکت‌ها آسان‌تر می‌کنند تا خود را همراه با محصولات و خدمات خود به مشتریان عرضه کنند. مطالعات نشان می دهد که مردم ترجیح می دهند از تلفن های خود برای ورود به اینترنت استفاده کنند. بنابراین جای تعجب نیست که 70 درصد از افراد قبل از زدن دکمه خرید (معمولاً در تلفن خود) تصمیم به خرید می گیرند.

ملاحظات خاص

به تبلیغ‌کنندگان معمولاً به عنوان منبع گفته می‌شود، در حالی که اعضای تبلیغات هدف معمولاً گیرنده نامیده می‌شوند. منابع اغلب گیرنده های بسیار خاص و کاملاً مشخص را هدف قرار می دهند.

برای مثال، پس از تمدید ساعات آخر شب، مک‌دونالد کارگران شیفت و مسافران را با تبلیغات دیجیتالی هدف قرار داد، زیرا شرکت می‌دانست که این افراد بخش بزرگی از کسب‌وکار آخر شب آن را تشکیل می‌دهند. این شرکت آنها را تشویق کرد تا برنامه رستوران یاب را دانلود کنند و آنها را با تبلیغاتی که در دستگاه‌های باجه خودکار (ATM)، پمپ بنزین‌ها و وب‌سایت‌هایی که مشتریانش معمولاً از آن‌ها بازدید می‌کردند، هدف قرار می‌دادند.

انواع کانال های دیجیتال مارکتینگ

Types of digital marketing channels

همانطور که در بالا ذکر شد، بازاریابی به طور سنتی از طریق چاپ (روزنامه ها و مجلات) و تبلیغات پخش (تلویزیون و رادیو) انجام می شد. اینها کانال هایی هستند که هنوز هم وجود دارند. کانال های دیجیتال مارکتینگ تکامل یافته اند و همچنان ادامه دارند. در زیر هشت مورد از رایج‌ترین راه‌هایی که شرکت‌ها می‌توانند برای تقویت تلاش‌های بازاریابی خود در پیش بگیرند، آورده شده است. به خاطر داشته باشید که برخی از شرکت ها ممکن است از چندین کانال در تلاش خود استفاده کنند.

1-  بازاریابی وب سایت

یک وب سایت مرکز تمام فعالیت های بازاریابی دیجیتال است. این کانال به تنهایی یک کانال بسیار قدرتمند است، اما همچنین رسانه مورد نیاز برای اجرای انواع کمپین های بازاریابی آنلاین است. یک وب سایت باید یک برند، محصول و خدمات را به شیوه ای واضح و به یاد ماندنی نشان دهد. باید برای ما سریع، سازگار با موبایل و آسان باشد

2-  تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC).

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) بازاریابان را قادر می سازد تا از طریق تبلیغات پولی به کاربران اینترنت در تعدادی از پلتفرم های دیجیتال دسترسی پیدا کنند. بازاریابان می توانند کمپین های PPC را در گوگل، بینگ، لینکدین، توییتر، پینترست یا فیس بوک راه اندازی کنند و تبلیغات خود را به افرادی که در جستجوی عبارات مرتبط با محصولات یا خدمات هستند، نشان دهند. کمپین‌های PPC می‌توانند کاربران را بر اساس ویژگی‌های جمعیتی (مانند سن یا جنسیت) تقسیم‌بندی کنند یا حتی علایق یا مکان خاص آنها را هدف قرار دهند. محبوب ترین پلتفرم های PPC تبلیغات گوگل و فیس بوک هستند.

3- محتوا

هدف بازاریابی محتوا دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق استفاده از محتوا است. محتوا معمولاً در یک وب سایت منتشر می شود و سپس از طریق رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بهینه سازی موتورهای جستجو یا حتی کمپین های PPC تبلیغ می شود. ابزارهای بازاریابی محتوا شامل وبلاگ ها، کتاب های الکترونیکی، دوره های آنلاین، اینفوگرافیک ها، پادکست ها و وبینارها است.

4 – ایمیلی

هنوز هم یکی از موثرترین کانال های بازاریابی دیجیتال است. بسیاری از افراد ایمیل مارکتینگ را با پیام های ایمیل اسپم اشتباه می گیرند، اما این چیزی نیست که بازاریابی از طریق ایمیل انجام شود. این نوع بازاریابی به شرکت ها این امکان را می دهد که با مشتریان بالقوه و هر کسی که به برند آنها علاقه مند است در تماس باشند. بسیاری از بازاریابان دیجیتال از سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال برای اضافه کردن سرنخ‌ها به لیست ایمیل‌های خود استفاده می‌کنند و سپس از طریق ایمیل مارکتینگ، قیف‌های جذب مشتری ایجاد می‌کنند تا این سرنخ‌ها را به مشتری تبدیل کنند.

5- رسانه های اجتماعی

هدف اصلی کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی، آگاهی از برند و ایجاد اعتماد اجتماعی است. همانطور که در بازاریابی رسانه های اجتماعی عمیق تر می شوید، می توانید از آن برای به دست آوردن سرنخ یا حتی به عنوان یک کانال فروش مستقیم استفاده کنید. پست ها و توییت های تبلیغاتی دو نمونه از بازاریابی رسانه های اجتماعی هستند.

 6- وابسته

یکی از قدیمی ترین اشکال بازاریابی است و اینترنت جان تازه ای به این آماده باش قدیمی بخشیده است. با بازاریابی وابسته، اینفلوئنسرها محصولات دیگران را تبلیغ می کنند و هر بار که فروش انجام می شود یا سرنخ معرفی می شود، کمیسیون دریافت می کنند. بسیاری از شرکت های معروف مانند آمازون برنامه های وابسته دارند که میلیون ها دلار در ماه به وب سایت هایی که محصولات خود را می فروشند پرداخت می کنند.

 7- ویدئویی

یوتیوب یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو در جهان است. بسیاری از کاربران قبل از تصمیم گیری برای خرید، برای یادگیری چیزی، خواندن نظر یا فقط برای استراحت، به YouTube روی می آورند. چندین پلتفرم بازاریابی ویدیویی از جمله ویدیوهای فیس بوک، اینستاگرام و حتی TikTok برای اجرای کمپین بازاریابی ویدیویی وجود دارد. شرکت‌ها بیشترین موفقیت را در ویدیو با ادغام آن با سئو، بازاریابی محتوا و کمپین‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی گسترده‌تر پیدا می‌کنند.

8- پیام کوتاه

شرکت‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی نیز از پیامک یا پیامک برای ارسال اطلاعات در مورد آخرین تبلیغات خود یا دادن فرصت به مشتریان مشتاق استفاده می‌کنند.

چالش های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چالش های ویژه ای را برای تامین کنندگان آن ایجاد می کند. کانال‌های دیجیتال به سرعت در حال گسترش هستند و بازاریابان دیجیتال باید از نحوه عملکرد این کانال‌ها، نحوه استفاده گیرنده‌ها و نحوه استفاده از این کانال‌ها برای بازاریابی موثر محصولات یا خدمات خود مطلع باشند. جلب توجه گیرندگان دشوارتر می شود زیرا گیرنده ها به طور فزاینده ای غرق تبلیغات رقیب می شوند.

بازاریابان دیجیتال همچنین تجزیه و تحلیل داده‌های عظیمی را که به دست می‌آورند و سپس بهره‌برداری از این اطلاعات در تلاش‌های بازاریابی جدید را دشوار می‌دانند. چالش گرفتن و استفاده از داده ها به طور موثر نشان می دهد که بازاریابی دیجیتال نیازمند رویکردی به بازاریابی مبتنی بر درک عمیق رفتار مصرف کننده است. به عنوان مثال، ممکن است از شرکتی بخواهد که اشکال جدیدی از رفتار مصرف کننده را تجزیه و تحلیل کند، مانند استفاده از نقشه های حرارتی وب سایت برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفر مشتری.

سئو در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو روشی است که شرکت ها می توانند ترافیک خود را از طریق موتورهای جستجو با هدف قرار دادن وب سایت ها و نام های خود در بالای هر صفحه نتایج جستجو افزایش دهند. این می تواند از طریق نتایج جستجو به صورت ارگانیک یا سرمقاله انجام شود. زمانی که شرکت‌ها بتوانند سئو را با موفقیت در استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود اعمال کنند، نام و وب‌سایت آن‌ها به طور فزاینده‌ای برای مشتریان بیشتری قابل مشاهده می‌شود.

تفاوت بازاریابی اینترنتی با دیجیتال مارکتینگ چیست؟

هر گونه بازاریابی است که صرفاً در اینترنت انجام می شود. این بدان معنی است که منحصراً در وب سایت ها ظاهر می شود. با بازاریابی دیجیتال متفاوت است، که شامل بازاریابی اینترنتی و همچنین بازاریابی در سایت های رسانه های اجتماعی و برنامه های تلفن همراه است. این کمپین‌های بازاریابی می‌توانند از طریق گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های دیجیتال و سایر پلتفرم‌ها انجام شوند.

چه مهارت هایی در دیجیتال مارکتینگ مورد نیاز است؟

شما باید در نوشتن محتوا همراه با مهارت های ارتباطی مهارت داشته باشید تا به طور موثر داستان محصول خود را به مشتریان خود بگویید. مهارت های تجزیه و تحلیل داده ها برای درک اینکه کمپین های بازاریابی شما چقدر خوب عمل می کنند و کجا می توان آنها را بهبود بخشید، مهم هستند. در نهایت، رسانه های اجتماعی و سایر مهارت های آنلاین ضروری هستند.

برگرفته از :

www.investopedia.com

 

پاسخ به سوال دوستان :

شاید تاکنون به این فکر کرده باشین که چرا باید برای کسب و کار خود وبسایت داشته باشین ؟

دلیل اینکه می‌گوییم باید سایت داشته باشید این آمار است. توجه کنید که ۸۱٪ از افراد قبل از

تصمیم گیری در مورد خرید و فروش در یک کسب وکار یا خدمات، در اینترنت تحقیق می کنند.

یعنی ۲۵.۹۲ میلیون نفر هستند که مشاغل را به صورت آنلاین جستجو می کنند. با این وجود ۴۶% کسب و کارها فکر می‌کنند نیاز به وب سایت ندارند.

توجه داشته باشید که جهان به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و نداشتن وب سایت

برای یک شرکت یا هر کسب و کاری، به منزلۀ جا ماندن از گردونۀ روزگار است.

برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در شرکت آراز پردازش در ارتباط باشید

آدرس ایمیل:  info@arazpardazesh.com

اینستاگرام شرکت:   https://instagram.com/araz_pardazesh_kla

تماس با ما:     https://arazpardazesh.com/contact

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =